System kaucyjny – odliczanie do 2025 roku rozpoczęło się
Sklepy które, po uruchomieniu systemu kaucyjnego będą musiały odbierać zużyte opakowania od konsumentów już teraz muszą zacząć planować rozmieszczenie infrastruktury do zbiórki takich opakowań, w tym jej zgodność z przepisami budowlanymi, przestrzennymi, BHP i ewentualnie niezbędnymi zezwoleniami środowiskowymi.
Europa mierzy się z bardzo poważnymi problemami w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Corocznie, na terenie Unii Europejskiej wytwarza się ponad 2,2 miliarda ton. Ponad ¼ z nich, to odpady komunalne (27 proc.), czyli codzienne odpady zbierane i przetwarzane przez gminy, z gospodarstw domowych, w tym odpady opakowaniowe. Co do zasady, ilość odpadów i sposób gospodarowania nimi znacznie się różnią w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niewątpliwie następuje zmiana w kierunku zwiększenia recyklingu i zmniejszenia składowania odpadów. Jak wynika z analiz, bogatsze państwa zwykle produkują więcej odpadów na mieszkańca, ale lepiej tymi odpadami zarządzają.
Sposób na zużyte opakowania po napojach
Celem regulacji przyjmowanych w Unii Europejskiej jest w jak największym stopniu wspieranie zapobiegania powstawaniu odpadów i ponowne wykorzystanie produktów (wielorazowość). Kolejnym krokiem, zgodnym z hierarchią gospodarowania odpadami, jest recykling (w tym kompostowanie) czy ostatecznie wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Pomimo tego, że ilość odpadów wytwarzanych w Unii Europejskiej rośnie, poprawił się sposób, w jaki nimi gospodarujemy – obecnie więcej odpadów poddawanych jest recyklingowi. W Polsce, infrastruktura do recyklingu wydaje się wymagać pilnego rozwoju i wsparcia, istnieje bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta