Ułatwienia w procesie inwestycyjnym
Organy administracji architektoniczno-budowlanej sprawniej będą prowadzić postępowania w sprawie budowy obiektów liniowych położonych w sąsiedztwie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Inwestorzy mogą korzystać z elektronicznego dziennika budowy, chociaż nie mają takiego obowiązku.
Kończący się rok 2023 w branży budowlanej zostanie zapamiętany jako rok cyfryzacji, deregulacji i okrytych złą sławą „wrzutek”, czyli nowelizacji przepisów, które nie są związane z tytułem ustawy ani jej główną materią, lecz znajdują się w jej projekcie. Na szczęście (z uwagi na ich niestaranność legislacyjną) większość z nich nie doczekała się uchwalenia. Część propozycji zmian w ustawie Prawo budowlane weszła jednak w życie i z powodzeniem powinna ułatwić proces budowlany, w tym postępowania administracyjne prowadzone przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
W artykule omawiamy najważniejsze zmiany w ustawie Prawo budowlane, których odbiór – zdaniem autorów – należy ocenić pozytywnie, z uwagi na cel ich wprowadzenia oraz ułatwienia, które za tymi zmianami stoją.
Zawiadomienie w formie publicznego obwieszczenia
Pierwsza ze zmian, która obowiązuje od 3 września 2023 r., nastąpiła na mocy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw Do art. 5a Prawa budowlanego dodano ust. 1a, zgodnie z którym w przypadku budowy obiektu liniowego, którego przebieg został ustalony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o ustaleniu lokalizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta