Kryptowaluta jako wkład do spółek
Wirtualne waluty mają zdolność bilansową, ponieważ możliwa jest ich identyfikacja oraz wycenienie przy wykorzystaniu notowań rynkowych oraz umieszczenie w bilansie spółki po stronie aktywów.
Kryptowaluty są coraz częściej wykorzystywane w obrocie gospodarczym. Powoduje to doniosłe skutki w zakresie prawnym, skłaniając do refleksji, czy obecne regulacje prawne są dostosowane do pełnego i legalnego wykorzystania kryptowalut przez podmioty prawa. Jednym z aspektów, które warto rozważyć, jest możliwość wykorzystania wirtualnych walut jako wkładu do spółek handlowych.
Wkład pieniężny czy jako aport
Zgodnie z definicją wskazaną w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: u.p.p.p.) kryptowaluta jest walutą wirtualną. W świetle powyższego, waluta wirtualna stanowi cyfrowe odwzorowanie wartości, którego charakter zdefiniowano przy użyciu przesłanek negatywnych, jak i pozytywnych. Waluta wirtualna nie jest więc:
1. prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej;
2. międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące;
3. pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych;
4. instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z 27 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
5. wekslem lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta