2023 – rok ESG do potęgi trzeciej
Dla wszystkich osób zawodowo zajmujących się zrównoważonym rozwojem mijający rok obfitował w liczne zmiany.
Nic dziwnego: zarówno Parlament Europejski, jak i Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, wchodząc na ostatnią prostą pięcioletniej kadencji, przyspieszają prace legislacyjne toczące się w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Co to oznacza dla regulacji z obszaru sustainability?
Trzy wymiary
Kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze (ang. Environment, Social, Governance, ESG) stały się soczewką skupiającą wszystkie perspektywy odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Na poziomie UE mijający rok przyniósł w tych obszarach szereg zmian. Choć kwestie związane z ochroną środowiska zawsze były w unijnej debacie silnie obecne, w ostatnim roku potraktowano je ze szczególną uwagą. W efekcie unijna polityka klimatyczna obejmuje już nie tylko redukcję emisji, lecz wielowymiarową strategię, w której każdy sektor gospodarki przyczynia się do realizacji celu neutralności klimatycznej. Niskoemisyjny transport, efektywne zarządzanie zasobami, ochrona wód, wzmacnianie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta