Własność intelektualna ma znaczenie dla jej interesów ekonomicznych
Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa nie wymaga rejestracji, ale wymaga od firmy podjęcia odpowiednich kroków w celu zachowania poufności, takich jak np. zabezpieczenie fizyczne i cyfrowe czy ograniczenia dostępu.
Własność intelektualna to wytwory ludzkiego umysłu, np. wynalazki, utwory literackie, czy też oznaczenia towarów. Stanowią one niematerialne składniki majątku firmy. Prawa własności intelektualnej umożliwiają firmom wyłączne korzystanie z ich innowacji i twórczości. Skuteczna ochrona tych praw umożliwia firmom również zabezpieczenie ich interesów ekonomicznych i budowanie przewagi konkurencyjnej. Własność intelektualna jest kluczowa dla zachowania unikalności, innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku, a jej ochrona jest realizowana na poziomie zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.
Kwestie ochrony własności intelektualnej określają w Polsce: ustawa z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Praktyczne kroki ochrony
Podjęcie poniższych kroków może okazać się niezbędne przy dokonywaniu oceny, jak skutecznie chronić własność intelektualną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta