SMR: bezpieczeństwo i stabilność
Dziś nikt nie ma już większych wątpliwości: energetyka nuklearna, czyli „energia z atomu”, to fundament przyszłej, przyjaznej klimatowi stabilności energetycznej świata, w pierwszej kolejności zachodniego. I nie ma powodu, by się jej bać.
Energetyka nuklearna, czyli „energia z atomu”, może pomóc w uzyskaniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie i oferuje środki osiągnięcia unijnych celów energetycznych i klimatycznych – to konkluzje raportu Parlamentu Europejskiego, poświęconego technologii SMR (small modular reactors – małych reaktorów modułowych), jaki trafił pod obrady eurodeputowanych w połowie grudnia. Raport, za którym opowiedziała się olbrzymia, 409-osobowa większość deputowanych PE, wskazuje szereg atutów i korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem SMR.
Niewielkie rozmiary instalacji umożliwiają szereg rozmaitych, odmiennych zastosowań – na potrzeby przemysłu, miast czy wojska. SMR są też w oczach autorów raportu „konkurencyjnym i stabilnym” narzędziem odsalania wody oraz potencjalnej produkcji niskoemisyjnego wodoru na potrzeby przemysłu czy branży paliwowej. Ich konstrukcja zapewnia większe bezpieczeństwo niż w przypadku dużych, konwencjonalnych instalacji, a ponadto oferuje większą elastyczność operacji – co może mieć duże znaczenie w przypadku współpracy z bardziej kapryśnymi odnawialnymi źródłami energii. Raport PE akcentuje też rolę finansowania tej część branży nuklearnej ze środków europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji opartych na zaawansowanych technologiach tzw. trzeciej i czwartej generacji. „Wszystkie potencjalne opcje finansowania i skalowania produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta