Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ zawieszenia biegu przedawnienia na jego końcowy termin

29 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Konrad Zyznar Zdort Maruta

Z końcem każdego roku kalendarzowego inicjowanych jest najwięcej mediacji, postępowań pojednawczych oraz sporów sądowych. Na koniec roku przypada bowiem przedawnienie wszystkich roszczeń, których termin wynosi co najmniej 2 lata. Zawieszenie biegu przedawnienia wpływa na jego końcowy termin, co ma istotne znaczenie zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników.

30 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja art. 121 Kodeksu cywilnego (k.c.), która w pkt 5 i 6, zastrzegła, że zainicjowanie mediacji oraz wniesienie zawezwania do próby ugodowej nie przerywają (jak dotychczas), a jedynie zawieszają bieg przedawnienia roszczeń. Działanie ustawodawcy miało przede wszystkim na celu zniwelowanie nadużywania obu tych instytucji, w szczególności zawezwań do próby ugodowej, aby przerywać bieg przedawnienia, nierzadko wielokrotnie. Nowelizacją ustawodawca dąży do zapewnienia pewności obrotu prawnego, poprzez eliminację „sztucznego” wydłużania terminu przedawnienia roszczeń.

Wątpliwości co do końca terminu przedawnienia

Z uwagi na aktualne brzmienie art. 118 zd. 2 k.c. (od jego wejścia w życie 9 lipca 2018 r.), z końcem każdego roku kalendarzowego inicjowanych jest najwięcej mediacji, postępowań pojednawczych oraz sporów sądowych. W związku z wprowadzeniem pkt 5 i 6 do art. 121 k.c., wiele osób już teraz może się zastanawiać nad tym w jaki sposób przeprowadzenie mediacji lub postępowania pojednawczego, które nie doprowadzi do zawarcia ugody, wpłynie na termin przedawnienia ich roszczeń.

Zawieszenie biegu przedawnienia co do zasady nie budzi wątpliwości w doktrynie oraz orzecznictwie – na skutek zawieszenia, termin przedawnienia ulega przedłużeniu o jego okres....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12760

Wydanie: 12760

Spis treści
Zamów abonament