Uczestnicy OFE i PPK mają za sobą dobry okres
PPK przyjęły się na rynku inwestycji emerytalnych. Zmiany, jeśli są potrzebne, muszą być przemyślane i ostrożne. OFE zostawmy w spokoju – radzą eksperci.
Eksperci finansowi i emerytalni oraz uczestnicy rynku zgodnie chwalą kończący się właśnie rok.
O, roku łaskawy ów!
– Będzie na pewno jednym z najlepszych w historii, i to zarówno dla inwestujących w instrumenty dłużne, ale również dla inwestujących na rynkach akcji – mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes zarządu PKO TFI.
– Akcje polskie urosły aż o blisko 36 proc., rynek amerykański o 23 proc. w dolarach, ale tylko o 11 proc. w złotych, a obligacje skarbowe o 13 proc. (dane na 18 grudnia 2023 – przyp. red.). Łyżką dziegciu jest to, że rynki odrabiały, z nawiązką, straty z 2022 r. – dodaje nasz rozmówca.
I wskazuje, że największymi beneficjentami obecnych wzrostów są fundusze związane z naszymi długoterminowymi inwestycjami, czyli otwarte fundusze emerytalne (przeciętny wynik ponad 30 proc.) oraz fundusze zdefiniowanej daty, czyli PPK (przeciętny wynik – ponad 25 proc.).
– Kończący się rok można ocenić jako udany inwestycyjnie na rynkach finansowych. W szczególności widać to na naszym lokalnym rynku – ocenia Krzysztof Fabrykiewicz, członek zarządu Skarbiec TFI.
I wskazuje na znaczący spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych: z poziomu bliskiego 7 proc. z przełomu roku 2022 i 2023 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta