Uwaga, apokalipsa
Obrona państwa to przede wszystkim obywatele. Sprzęt zawsze można zastąpić.
W trakcie konferencji monachijskiej wielokrotnie usłyszeć można było, iż trzecia wojna światowa już się rozpoczęła. W istocie skala napięć na arenie międzynarodowej jest niespotykana od dziesięcioleci. U granic Polski rozgrywa się prawdziwa wojna, podczas której giną tysiące ludzi. A wywiady wielu europejskich krajów ostrzegają o realnej możliwości rozszerzenia się tego konfliktu na zachód. Jak przygotować na to obywateli?
Rozbudowa potencjału obronnego armii
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała zmianę podejścia do utrzymywania potencjału wojskowego. Polska kontraktuje niespotykane od czasów drugiej wojny światowej ilości różnorodnego uzbrojenia. W planach jest gruntowna modernizacja i rozbudowa naszej armii. Jest to krytyczne dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa w obliczu zagrożenia zewnętrznego.
Gwarancje wynikające z art. 5 traktatu NATO są co prawda istotne, jednakże nie sposób oczekiwać, iż ktokolwiek zaangażuje się w obronę naszej ojczyzny, jeżeli nie podejmiemy jej sami. Uwzględnić należy przy tym brak wystarczających zdolności militarnych europejskich członków NATO, co skłania raczej do pesymistycznego wniosku, iż w razie agresji ciężar obrony kraju spoczywałby przede wszystkim na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta