Mniej władzy to więcej tolerancji
Nauczyciel z Nazaretu tłumaczył, że bliźnim jest każdy człowiek, niezależnie od narodowości czy wiary.
Zburzcie ich ołtarze, skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery” (Wj 34,13), czyli o tolerancji religijnej.
W połowie grudnia 2023 r. wyraziłem na łamach „Rzeczpospolitej” opinię, że ugaszenie świec chanukowych przez posła Brauna paradoksalnie umożliwia podjęcie rzeczowej dyskusji o szacunku należnym obrządkom i symbolom religijnym. Po krótkim „trzęsieniu ziemi”, temat został jednak przykryty innymi wydarzeniami, wobec których eksces posła stał się jedynie barwnym memem. Pozwolę sobie jednak zabrać głos w debacie, do której nie doszło.
Ataki na symbole chrześcijańskie w ostatnich latach miały w Polsce istotny kontekst polityczny, wynikający z bliskich relacji partii rządzącej z prominentnymi przedstawicielami Kościoła katolickiego. Przykładowo, profanacje związane z Czarnymi Marszami były w znacznej mierze reakcją na stanowisko Episkopatu wydane po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży. Ataki te były bulwersujące, jednak wpisywały się w bieżący spór polityczny i nie zostawiały miejsca na rzeczową dyskusję o szacunku dla symboli religijnych. Każda taka wypowiedź odbierana była jako stanowisko w sporze o dopuszczalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta