Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak oswoić potencjalną wojnę

06 marca 2024 | Rzecz o polityce | Marek Kozubal
Polacy obawiają się, że front wojny przesunie się na naszą granicę. Na zdjęciu: zniszczenia w miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim po rosyjskim ataku rakietowym, luty 2024 r.
autor zdjęcia: PAP/Abaca
źródło: Rzeczpospolita
Polacy obawiają się, że front wojny przesunie się na naszą granicę. Na zdjęciu: zniszczenia w miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim po rosyjskim ataku rakietowym, luty 2024 r.

Dla młodych ludzi bezpieczeństwo państwa jest kluczowe, pokazują to kolejne badania. Dlaczego?

Polacy oswajają się z możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego, ale też oczekują od władz informacji, gdzie mają się schronić. Budowa i remonty schronów powinny być priorytetem w zakresie działań w związku z możliwym zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej – konkludują autorzy sondażu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia.

Polacy zapytani o działania, które powinny zostać podjęte w związku z potencjalną agresją ze Wschodu, na pierwszym miejscu wymieniają remonty i budowę schronów (53 proc. wskazań). Akceptują też większe wydatki na obronność (44 proc.) W tym roku to ponad 3 proc. PKB.

Zapasy, wojsko i czynny opór

Ich zdaniem równie ważna jest organizacja szkoleń strzeleckich oraz edukacja proobronna (44 proc.). Takie działania podejmowało w poprzednich latach wojsko na polecenie kierownictwa Ministerstwa Obrony. Obecne władze zapowiadają ich kontynuację. Za organizacją szkoleń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12816

Wydanie: 12816

Spis treści
Zamów abonament