Rosjan w Paryżu nie będzie wielu
– Jesteśmy coraz silniejsi i to może wzbudzać niepokój wśród tych, którzy oszukują, bo rozwój naszej sfery śledczej jest prawdziwym game changerem – mówi „Rz” Witold Bańka, szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Czy mamy pewność, że Rosjanie, którzy polecą na igrzyska, są wolni od dopingu?
Nigdy nie możemy dać w antydopingu gwarancji, że ktoś będzie „czysty”, tak samo jak policjant czy prokurator nie może zapewnić, że dana osoba w najbliższym czasie nie popełni przestępstwa. Międzynarodowa Agencja Testowa (ITA), która jest odpowiedzialna za kontrole przed oraz w trakcie igrzysk, swoją pracę na pewno wykona jednak dobrze, bo pobierze dużą liczbę próbek, zwłaszcza od zawodników w dyscyplinach szczególnie narażonych na doping.
Skąd wiecie, na których sportowcach z Rosji się skupić?
Lista jest szeroka, ale ITA już tych sportowców testuje, bo – wbrew temu, co się mówi – zarówno ona, jak i międzynarodowe federacja mają dostęp do rosyjskich zawodników nie tylko tych poza granicami kraju, ale również przebywających na jego terytorium. Testy przeprowadza także Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA), ale akurat w jej przypadku 100-procentowej gwarancji nie mamy.
Jaki jest dziś status RUSADA?
Niezmiennie „non compliant” – a więc niezgodności ze Światowym Kodeksem Antydopingowym. RUSADA wciąż nie została przywrócona do systemu. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) jako jeden z warunków wskazał bowiem weryfikację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta