Sześć strun luksusu
KOLEKCJE | Gitary ciągle drożeją: i te stare po znanych muzykach, i te nowe od znanych producentów.
Ponad 11 milionów dolarów uzbierał legendarny lider Dire Straits Mark Knopfler podczas ponad 6-godzinnej wyprzedaży swoich gitar i wzmacniaczy w domu aukcyjnym Christie’s. Może nie padły historyczne rekordy, ale na ten widok przeciętnemu szarpidrutowi może zacząć cierpnąć skóra.
– To efekt mojego 60-letniego romansu z gitarami – mówił Knopfler o przeszło stu instrumentach oraz dziesięciu wzmacniaczach gitarowych, jakie wylądowały na aukcji. – Możecie być pewni, że żegnam się z nimi ze smutkiem, ale cudownie się razem bawiliśmy, a nie jestem w stanie grać na nich wszystkich. Wszystkim grającym kolegom, entuzjastom i kolekcjonerom życzę wiele radości z moimi starymi przyjaciółmi – podsumowywał 74-letni weteran rocka.
Tak też się stało. Przez ponad 6 godzin uczestnicy z 61 krajów licytowali kolejne pozycje ze 123-punktowej listy. Najwięcej wysupłał nabywca niewiele młodszego od samego Knopflera Gibsona Les Paula z 1959 r.: ponad 875 tysięcy dolarów. Drugi hit aukcji, egzemplarz wyprodukowany w 1983 roku przez Gibsona na wzór instrumentów z 1959 r., był o sto tysięcy tańszy – choć z historycznego punktu widzenia ważniejszy, bo to na nim Knopfler nagrał przeboje „Money for Nothing” czy „Brothers in Arms”. I dopiero po ich globalnym sukcesie był w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta