Plan niezbyt realny, ale ambitny
Choć w Sejmie nie ma większości dla uchwalenia pakietu naprawiającego TK, to prace nad nim już się zaczynają.
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm ma przyjąć uchwałę „W sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego”. I choć sama ta uchwała nie będzie źródłem prawa, to – jak zapowiadają przedstawiciele rządzącej koalicji – nakreśli plan „konstytucyjnego resetu” polegającego na skróceniu kadencji obecnych sędziów TK, powołania nowych i określeniu na nowo sposobu jego funkcjonowania.
Posłowie i senatorowie podzielą się pracą
Oprócz uchwały mają powstać dwie ustawy – jedna o nowych porządkach w Trybunale, a druga zawierająca przepisy wprowadzające. W tej drugiej ma być też określenie traktowania dotychczasowych wyroków wydanych z nieprawidłowo wybranymi sędziami TK. Mają to być projekty poselskie.
Będzie też zmiana konstytucji, pozwalająca na skrócenie kadencji sędziów TK i określająca sposób wyboru nowych. Nad zmianą konstytucji ma pracować senacka Komisja Ustawodawcza. Senat jest bowiem, zgodnie z art. 235 konstytucji, jednym z podmiotów uprawnionych do występowania z inicjatywą jej zmiany. Jak zauważył senator Krzysztof Kwiatkowski, w Senacie jest „spokojniejsza atmosfera” do takich prac.
– Jeszcze w tym tygodniu komisja się spotka i ustalimy plan działania – zadeklarował Kwiatkowski.
Po dublerach coś zostanie
Oprócz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta