Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek czy przypadek

06 marca 2024 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Prawo to niuanse decydujące o odpowiedzialności karnej człowieka.

Brzmi paradoksalnie, ale takie jest prawo: nie każdy ruch na lądzie jest ruchem lądowym. Prawo to niuanse, decydujące o odpowiedzialności karnej człowieka.

Dwudziestotrzylatek śmiertelnie potrącił dziecko. Zdarzyło się to 29 kwietnia 2022 r. w Kudowie-Zdroju. Dziewczynka stała na niewielkim nasypie porośniętym trawą i drzewami. Terenowy pojazd prowadzony przez skazanego jak gdyby wyskoczył znad nasypu i „spadł” na dziecko. Sądy musiały rozstrzygnąć, czy był to wypadek komunikacyjny zagrożony ośmioma latami pozbawienia wolności czy jedynie zwykłe spowodowanie śmierci, za które grozi pięć lat więzienia. Sprawa podzieliła pierwszą i drugą instancję. Ta przyjęła, że nie doszło do wypadku, i obniżyła karę z siedmiu do czterech lat pozbawienia wolności.

Jeśli sprawca powoduje nieumyślnie śmierć człowieka, naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, zdarzenie stanowi „wypadek”. Takim określeniem posługuje się art. 177 kodeksu karnego. Gdy do zdarzenia dochodzi poza sytuacją w komunikacji, w grę wchodzi ogólny przepis określający przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. Mówi o nim art. 155 k.k. Można powiedzieć, że chodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12816

Wydanie: 12816

Spis treści
Zamów abonament