Kto odpowiada za usunięcie ciał martwych zwierząt
Opieka nad żywymi zwierzętami spoczywa na gminach. Aby jednak uniknąć kosztów, chętnie zrzucają one swoje obowiązki na ośrodki rehabilitacji zwierząt.
Radca prawny Wojciech Pałka z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Jedliński, Bierecki i Wspólnicy mówi, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi za usunięcie padłych zwierząt z terenu nieruchomości odpowiedzialny jest właściciel, posiadacz lub zarządca nieruchomości.
Dodatkowo art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) wskazuje, że odpowiedzialny jest właściciel gruntu. Natomiast art. 3 ust. 2 pkt 15 ustawy u.c.p.g. stanowi, że to gmina zapewnia zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części.
Dla przykładu w gminie Siedlce w przypadku znalezienia na drodze padłych zwierząt należy kontaktować się ze starostwem lub gminą (w zależności od tego, kto jest zarządcą danej drogi). Po godzinach pracy urzędów oraz w dni wolne należy dzwonić do komendy policji lub do konkretnej firmy, której dane są podane na stronie internetowej urzędu gminy.
Unikanie obowiązków
Nadleśniczy Nadleśnictwa Żednia Mikołaj Chlabicz potwierdza, że za uprzątnięcie ciał potrąconych czy też padłych zwierząt z nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta