Klastry energii opłacają się samorządom
Założenie klastra energii to świetny sposób na zabezpieczenie lokalnych potrzeb energetycznych, a jednocześnie na zagwarantowanie wysokiego poziomu wykorzystania środków na zieloną transformację.
Trudności z siecią energetyczną powodują, że coraz częściej źródła OZE są od niej odłączane, co powoduje marnowanie ich potencjału. Niestety, tego rodzaju sytuacje zdarzają się nie tylko w lecie, gdy chociażby panele fotowoltaiczne osiągają swoją najwyższą wydajność. To pokazuje, w jak złym stanie znajduje się nasza sieć. Dlatego trzeba radzić sobie lokalnie. Dzięki nowym przepisom duże pole do popisu mają tu samorządy. Okazuje się, że mogą one stać się ważnymi graczami na rynku energii, tworząc lokalne środowiska do jego rozwoju. Wszystko za sprawą klastrów energii.
Co to jest klaster energii
Nowe przepisy dotyczące klastrów energii weszły w życie 1 stycznia br., na mocy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 15a ustawy o OZE klaster energii to porozumienie, którego przedmiotem jest współpraca w zakresie wytwarzania, magazynowania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta