Zarządzanie gospodarcze w Unii Europejskiej: lifting czy wielka reforma
Z końcem kwietnia ma wejść w życie reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej.
Nowy sposób nadzoru finansów publicznych państw członkowskich przez Komisję Europejską i Radę UE ma wzmocnić stabilność finansów publicznych w średnim okresie. Ma też sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu i zwiększeniu odporności gospodarki UE.
Reguły fiskalne na nowo
Najbardziej znane z unijnych reguł pozostaną bez zmian: próg 3 proc. PKB dla deficytu oraz 60 proc. PKB dla długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Standardowy okres na dojście do tych wartości zostanie jednak znacząco wydłużony. Prawo UE nie będzie – najprawdopodobniej już w tym roku – wymagać przygotowania programów konwergencji i stabilności. Dziś w tej sprawie toczy się dyskusja w Parlamencie Europejskim.
Wszystkie państwa członkowskie zostaną zobowiązane do opracowania jesienią tego roku średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych. Najważniejszy element planów stanowić będą ścieżki wydatków wiążące na okres co najmniej czterech lat.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Polska tej jesieni opublikuje i prześle do analizy Komisji Europejskiej plan budżetowo-strukturalny na lata 2025–2028. Następnie plan ten będzie podlegał ocenie Komisji i opinii Rady UE. Nowe przepisy sprawiają (i tu zmiana), że teraz zdanie Rady UE będzie prawnie wiążące.
Plan średniookresowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta