Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK psuje biznes przestępcom i utrudnia działalność rosyjskim szpiegom. Nasz kraj uczestniczy w cybernetycznym wyścigu zbrojeń, bo w sieci trwa już konflikt, choć nie jest to jeszcze wojna.
Zaczęliśmy psuć przestępcom biznes. Widzimy próbę ich migracji w różne miejsca. I deklarujemy, jako CERT Polska, że będziemy we wszystkich miejscach, w których realizuje się oszustwo – mówił Sebastian Kondraszuk, szef zespołu CERT Polska działającego w strukturach NASK podczas wystąpienia na konferencji SECURE 2024. Jej organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK. Wydarzenie to już po raz 27., zgromadziło ekspertów od cyberbezpieczeństwa, tak cywilnych, jak i wojskowych, ale także twórców sztucznej inteligencji i specjalistów walczących z przemocą i wykorzystywaniem dzieci w sieci. – Słowo „cybersecurity” jest z nami od 1989 r., Polska więc, która w 1996 r. rozpoczęła zajmowanie się tym tematem, właśnie na tej konferencji, była w awangardzie – mówił Radosław Nielek, dyrektor NASK. Podkreślił, że w obszarze cyberbezpieczeństwa potrzebujemy otwartości na nowe technologie, świadomości zagrożeń i wyobraźni, jak mogą one wpłynąć na świat, na cyberbezpieczeństwo i dlatego istotnym elementem konferencji była też kwestia sztucznej inteligencji i jej zastosowań, zarówno w przeciwdziałaniu atakom, jak i w zrozumieniu, jak pomaga ona cyberprzestępcom.
Walka ze smishingiem
Sebastian Kondraszuk zaprezentował roczny raport CERT Polska. – Dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta