Kiedy ma miejsce konwersja w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego następuje dopiero po konwersji wierzytelności układowej, a więc po automatycznym „użyciu” jej w charakterze wkładu do spółki w restrukturyzacji.
Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje w ramach układu zawartego w jednym z postępowań restrukturyzacyjnych albo w ramach układu zawartego w postępowaniu upadłościowym (art. 266a i nast. p.u.) ma autonomiczny charakter prawny. Polega ona na „zamianie” wierzytelności układowych na udziały lub akcje dłużnika będącego spółką w restrukturyzacji. Dotyczy to spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o. (także takiej spółki z o.o., w której ogranicza się obrót udziałami), prostej spółki akcyjnej, spółki akcyjnej, spółki europejskiej. Konstrukcja prawna tych spółek oparta jest na substracie kapitału, więc możliwe jest przyjęcie wierzycieli w poczet wspólników (akcjonariuszy) tych spółek. Przeciwko konwersji wierzytelności na wkład kapitałowy do spółki osobowej, dający wynoszącemu wkład status wspólnika i udział kapitałowy w spółce, przemawia kilka okoliczności: charakter prawny spółki oparty na substracie osobowym, osobista odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki, ograniczenia w obrocie ogółem praw i obowiązków. Niemniej możliwe byłoby połączenie przekształcenia spółki osobowej z propozycją konwersji wierzytelności na udziały lub akcje spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Byłbym zwolennikiem poglądu o dopuszczalności konwersji wierzytelności układowej na wkład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta