Jawność wynagrodzeń tuż-tuż
Unijna dyrektywa wprowadza rozwiązania, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobiec dyskryminacji ze względu na płeć. Największe wymagania w tym zakresie będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy.
Uchwalona przez Parlament Europejski i Radę dyrektywa 2023/970 z 10 czerwca 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej jako dyrektywa) może, a nawet ma, wprowadzić rewolucję na rynku pracy. Przewiduje ona całe spektrum rozwiązań, które mają zagwarantować równość wynagrodzeń oraz zapobieganie dyskryminacji ze względu na płeć. Najdalej posunięte wymagania będą musieli spełnić najwięksi pracodawcy. Prawodawca unijny kierował się bowiem tym, żeby nie obciążać nadmiernie mikro- i małych przedsiębiorców, dla których stosowanie się do wymogów dyrektywy może wiązać się z nieproporcjonalnie wielkimi kosztami. Należy jednak pamiętać, że państwa członkowskie będą mogły przy implementacji dyrektywy wprowadzić przepisy korzystniejsze dla pracowników, a więc wynikającymi z niej obowiązkami objąć wszystkich przedsiębiorców.
Przepisy dyrektywy odnoszą mechanizmy zapewniające przejrzystość wynagrodzeń do dwóch kategorii osób: kandydatów do zatrudnienia oraz pracowników (rozumianych jako osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a nie na podstawie umów cywilnoprawnych).
Gwarancje także dla kandydatów
Kandydatom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta