Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro w Polsce: mission impossible?

23 kwietnia 2024 | Kraj | Anna Cieślak-Wróblewska
Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, wchodząc do Unii w 2004 r. Ułatwiłoby to życie firmom, zwłaszcza w handlu zagranicznym NewsLubuski/East News
autor zdjęcia: NewsLubuski
źródło: Rzeczpospolita
Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, wchodząc do Unii w 2004 r. Ułatwiłoby to życie firmom, zwłaszcza w handlu zagranicznym NewsLubuski/East News

Atmosfera wokół wspólnej waluty stała się tak gęsta, że nawet podjęcie dyskusji o jej plusach i minusach wydaje się obarczone zbyt dużym politycznym ryzykiem. Ale zdaniem ekonomistów to błąd.

W ciągu ostatnich ośmiu lat obozowi Zjednoczonej Prawicy udało się narzucić bardzo negatywną narrację w kwestii wejścia Polski do unii walutowej. Sączone przez nią tezy, że euro oznacza drożyznę, utratę suwerenności polskiego złotego i polityki pieniężnej, zdradę naszych interesów itp., przebiły się nie tylko do wyborców PiS, ale prawdopodobnie w ogóle „zatruły” przestrzeń publiczną. A euro w Polsce stało się tematem tabu.

Nie spełniamy kryteriów

– Dostrzegam liczne zalety przyjęcia euro, nie tylko ekonomiczne, ale i geopolityczne. To nie jest jednak sprawa na teraz – mówił Andrzej Domański, minister finansów w rządzie Donalda Tuska. Minister nieraz podkreślał, że na razie Polska musi skupić się na wzmocnieniu polskiej gospodarki, tak byśmy w ogóle mogli spełnić kryteria konwergencji, a do tego obecnie jest długa droga. A dopóki nie spełniamy kryteriów, to dyskusja o euro w Polsce jest przedwczesna.

Jeśli chodzi o same kryteria, to rzeczywiście ich nie spełniamy i trudno powiedzieć, kiedy by to się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12856

Wydanie: 12856

Spis treści
Zamów abonament