Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac

23 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Utrzymujący się spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw sugeruje, że szybki wzrost wynagrodzeń w warunkach niskiej inflacji staje się coraz większym ciężarem dla firm.

Popularny wśród ekonomistów scenariusz, wedle którego szybki wzrost dochodów gospodarstw domowych doprowadzi do odbicia popytu konsumpcyjnego, który z kolei pozwoli stanąć przemysłowi na nogi pomimo słabej koniunktury w Niemczech, w I kwartale nie znalazł potwierdzenia w faktach. Wzrost płac jest wprawdzie nawet szybszy niż oczekiwano, ale jego przełożenia na realną gospodarkę na razie nie widać. Poza narastającą skalą zwolnień pracowników. Do takich wniosków prowadzi seria opublikowanych w poniedziałek danych dotyczących kondycji polskiej gospodarki w marcu. W ich interpretacji warto jednak zachować dużą ostrożność.

Marcowe anomalie

Produkcja sprzedana przemysłu w marcu zmalała realnie (tzn. w cenach stałych) o 6 proc. rok do roku po zwyżce o 3,3 proc. w lutym. To najsłabszy wynik od kwietnia ub.r. i zdecydowanie gorszy od najbardziej nawet pesymistycznych szacunków ankietowanych przez nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12856

Wydanie: 12856

Spis treści
Zamów abonament