Koszty i zalety notarialnego poświadczenia spadku
Koszty sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia dla obywatela są porównywalne z kosztami sądowymi i w żadnym wypadku nie można ich uznać za wygórowane – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Poświadczania dziedziczenia przez notariusza to bardzo dobre rozwiązanie, ale staje się droższe niż w sądzie. Notariusze oprócz taksy za poświadczenie dziedziczenia i protokół dziedziczenia nakłaniają do poszukiwania testamentu w ich własnej bazie, za co żądają 200 zł netto. Kolejną dyskusyjną kwestią jest żądanie składania oświadczeń co do nieruchomości wchodzących skład spadku. To kolejne 200 zł netto – wskazuje czytelnik. Jak to jest z tymi kosztami, panie rejencie?
Postępowanie spadkowe przed notariuszem kończące się wydaniem zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia od samego początku było z punktu widzenia osoby, która ponosi jego koszt, droższe niż postępowanie przed sądem. Wynika to z dość prostej przyczyny: opłaty sądowe, przynajmniej w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, nie pokrywają rzeczywistych kosztów postępowania. Opłata sądowa wynosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta