Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naruszenie nietykalności cielesnej

08 maja 2024 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Respektowanie tego prawa jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka, gdyż każdy ma prawo oczekiwać, że nie będzie dotykany przez inne osoby wbrew swej woli.

We wrześniu ubiegłego roku, w samym środku kampanii wyborczej, na terenie przylegającej do dworca kolejowego w Katowicach Galerii Katowickiej 49-letni mężczyzna naruszył nietykalność cielesną posła, ubliżał mu i zniszczył jego telefon. Mężczyznę zatrzymali powiadomieni przez posła policjanci.

Wieczorem tego dnia rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach poinformowała, że sprawcy przedstawiono „zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej kwalifikowane z art. 217 § 1 kodeksu karnego i zniszczenia mienia w postaci telefonu kwalifikowane z art. 288 § 1 k.k.”. Z kolei rzeczniczka policji poinformowała, że ok. godz. 11.20 do policjantów patrolujących rejon Galerii Katowickiej w ścisłym centrum miasta zgłosił się poseł, który przekazał, że „podszedł do niego nieznany mu mężczyzna, wytrącił mu telefon, a następnie miał go znieważyć i naruszyć nietykalność”.

Wymiar nietykalności

Norma zakodowana w przepisie art. 217 § 1 k.k. stanowi podstawę odpowiedzialności karnej za dopuszczenie się ataku na przysługujące każdej osobie fizycznej prawo do zachowania integralności osobistej. Artykuł 217 k.k. miał swoje odpowiedniki w kodeksach karnych z lat 1932 (art. 239) oraz 1969 (art. 182). Wskazane regulacje w opisie normatywnym znamion przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej są takie same. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną za naruszenie nietykalności cielesnej nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12867

Wydanie: 12867

Spis treści
Zamów abonament