Królewski kruszec jest drogi, ale to doskonała propozycja dla inwestorów
METALE SZLACHETNE | Złoto to bezpieczna przystań, dlatego w czasach zawirowań geopolitycznych bije rekordy cenowe
Od początku roku złoto w dolarach zdrożało o 13 proc., a w złotych – nawet o 18 proc. – Może rosnąć dalej, ponieważ napięcia geopolityczne pozostają wysokie, zbliża się także obniżka stop procentowych w USA. Złoto może zatem zbliżyć się do psychologicznego poziomu 2500 dolarów za uncję – przewiduje Paweł Majtkowski, analityk eToro. Zgadza się z nim Michał Tekliński, ekspert rynku złota w Goldenmark i Goldsaver.pl. – W największym stopniu na cenę złota wpływają działania, a właściwie zapowiedzi działań amerykańskiego banku centralnego, odnośnie do wysokości stóp procentowych w USA – zauważa.
Jak dodaje, wciąż nie wiadomo, kiedy Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych. Jeszcze niedawno wydawało się, że wydarzy się to w czerwcu. Jednak wobec ostatniego odczytu inflacji w USA bardzo możliwe, że pierwsza obniżka przesunie się w czasie. Nie brakuje też opinii, że w tym roku cięć nie będzie w ogóle.
Michał Tekliński przypomina, że ogromny popyt na złoto wciąż wykazują banki centralne z całego świata. – Od wielu miesięcy utrzymuje się dodatnie saldo, czyli banki więcej złota kupują, niż sprzedają i odpowiadają za bardzo dużą część globalnych zakupów królewskiego kruszcu. I ta tendencja się nie zmieni – budowanie rezerw w złocie przez banki centralne będzie się tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta