Tradycyjna siedziba czy coworking? Ile kosztują biura w dużych miastach
Praca hybrydowa zapuściła w Polsce korzenie, co odbija się na rynku biur. Więcej firm decyduje się na mniejsze siedziby, co ułatwia negocjowanie stawek za wynajmowane lokale.
– Pandemia pokazała, że o powierzchni biurowej można myśleć w sposób bardziej ekonomiczny. Wraz z kończącymi się kontraktami firmy oddają od 20 do 50 proc. metrażu. Jeśli obecna siedziba nie daje im możliwości redukcji powierzchni, decydują się na przeprowadzkę do innego budynku – mówi Tomasz Węglarz, szef rynków regionalnych w BNM – Real Estate Advisory.
Np. firma z branży budowlanej przeniosła się z 700-metrowego biura w prestiżowym kompleksie w Gdańsku do kameralnego biurowca w tej samej dzielnicy, redukując powierzchnię o 40 proc. i obniżając czynsz bazowy o ponad 2 euro za metr. – Nasz dział fit-out przygotował plan przeprowadzki i przebudowy. Najemca nie musiał zbyt wiele inwestować w powierzchnię, większość kosztów pokrył wynajmujący – opowiada Tomasz Węglarz. – A wcześniejszą siedzibę udało się podnająć po niemal roku.
Przykłady podaje też firma doradcza Axi Immo. Jeden z tzw. poufnych najemców rozważa relokację z Mokotowa do mniejszego biura w centrum lub na Woli w Warszawie. Do większego biura przeniesie się za to firma z branży budowlanej, pozostając jednak w strefie centralnej w stolicy. Firma z branży IT powiększy swoją siedzibę na stołecznej Pradze, przeprowadzając się do budynku o wyższym standardzie.
– Także jeden z naszych najemców z branży technologicznej w Krakowie poszedł pod prąd panującym redukcjom i zdecydował się na zwiększenie powierzchni biurowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta