Popkulturowa kariera sztuki miejskiej
SZTUKA | Legenda twórców urban art rośnie, a ceny prac idą w górę
Urban art nie jest nielegalną aktywnością anonimowych twórców graffiti na miejskich murach, tylko dziedziną sztuki współczesnej obecną w galeriach i na aukcjach, poszukiwaną przez kolekcjonerów.
Wywodzi się z połączenia street artu i graffiti. Popkulturową popularność w XXI wieku zawdzięcza przede wszystkim Banksy’emu, jego muralom, obrazom i rysunkom, w których manifestuje swój sprzeciw wobec otaczającego świata i krytycznie ocenia oficjalny obieg sztuki.
Urban art ma także słynnych prekursorów w światowej sztuce: Andy Warhola, Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa w latach 60.–80. XX wieku, poszerzających granice artystycznych działań w przestrzeni publicznej.
Silna reprezentacja Polaków
Na polskim rynku mamy obecnie dużą grupę artystów o ustalonej już pozycji, 30–40-latków, jak M-City, czyli Mariusz Waras, Zbiok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta