Zasady działania przed Trybunałem Stanu
Praktyka pokazuje, że postępowanie przed sejmowym sądem to tryb bardzo rzadki.
Trybunał Stanu jest konstytucyjnym organem powołanym do oceny i egzekwowania odpowiedzialności osób ściśle wskazanych w Konstytucji RP. Odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu ponoszą prezydent Rzeczypospolitej, prezes Rady Ministrów oraz członkowie Rady Ministrów, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osoby, którym prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem, oraz naczelny dowódca Sił Zbrojnych.
Oblicza odpowiedzialności
Zgodnie z art. 199 Konstytucji RP Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i szesnastu członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego jest przewodniczącym Trybunału Stanu.
Osoby wskazane w Konstytucji RP ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.
Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą również posłowie i senatorowie, określoną w art. 107 Konstytucji RP, zgodnie z którym w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta