Patrzymy na was, pilnujemy
W niektórych krajach Europy, w tym u naszych południowych sąsiadów, sędziów obserwuje się na skalę nieznaną i niestosowaną jeszcze w Polsce.
Pamiętam czas, gdy w polskich sądach pojawili się wolontariusze Fundacji Court Watch Polska. Cóż się wtedy działo! Niektórzy sędziowie odmawiali obserwatorom możliwości wstępu na jawne posiedzenia. Do dziś zastanawia mnie, jaka była podstawa prawna takiej decyzji.
Na internetowym forum sędziów rozgorzała dyskusja, czy wolontariusze fundacji mają czyste intencje i czemu to wszystko ma służyć. Domniemywano najgorszą wolę i udział w niecnych spiskach.
Fundacja zupełnie się tym nie przejęła, działa w Polsce od 2010 r. i szczyci się najwyższą liczbą obserwacji rozpraw na świecie (!).
Organizacji udało się nawet uruchomić swoją zagraniczną filię w Gruzji. Court Watch Gruzja działa od kilku lat, udało mi się nawet – podczas mojej kaukaskiej misji – spotkać jej przedstawicieli.
Monitorowanie działalności wymiaru sprawiedliwości nie jest ani polską domeną, ani polskim wynalazkiem. Sądom w Polsce przyglądała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, jeszcze zanim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta