Firmy obawiają się nadużyć przepisów o sygnalistach
Skupienie się na sprawach z zakresu prawa pracy może spowodować wypaczenie instytucji sygnalisty.
Do uregulowania kwestii sygnalistów obligują Polskę przepisy unijnej dyrektywy 2019/1937 z 23 października 2019 r., którą powinniśmy implementować do 17 grudnia 2021 r. (to termin dla największych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób). Do tej pory tak się jednak nie stało. Efekt? Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował niedawno, że Polska ma płacić 40 tys. euro za każdy dzień od ogłoszenia wyroku do wdrożenia ustawy o sygnalistach. Ma też uiścić Komisji Europejskiej 7 mln euro ryczałtu. Prace nad zmianami są już jednak mocno zaawansowane. Rząd przyjął już bowiem projekt ustawy w tym zakresie. A w środę zaplanowane jest jego pierwsze czytanie w Sejmie.
Kontrowersyjny katalog
Do projektowanych przepisów zastrzeżenie mają jednak organizacje reprezentujące pracodawców i przedsiębiorców. W ramach Rady Przedsiębiorczości wydały one stanowisko, w którym krytykują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta