Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci niewystarczająco chronione w procesie karnym

15 maja 2024 | Rzecz o prawie | Krystyna Warylewska--Kamuś
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Nie powinniśmy dłużej lekceważyć swoich międzynarodowych i unijnych zobowiązań do ochrony praw osób podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym, szczególnie w przypadku nieletnich.

Rzetelny proces oraz obrona to podstawowe uprawnienia w świetle postanowień Karty Praw Podstawowych i europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. W celu wzmocnienia praw osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym Rada Unii Europejskiej przyjęła rezolucję dotyczącą harmonogramu działań mających umocnić ich prawa procesowe. Te działania zakładają zwiększenie współpracy w sprawach karnych poprzez przyjęcie minimalnych zasad ochrony praw procesowych jednostki. Jest to konieczny i niezbędny mechanizm wzmacniania praw procesowych jednostki oraz budowania wspólnej aksjologii europejskiej Przestrzeni Wolności Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości. Realizuje się w ten sposób najważniejsze zasady każdego demokratycznego państwa prawa uznającego prawa człowieka i szanującego praworządność, które zostały wypracowane i przyjęte już kilkadziesiąt lat temu w drodze powszechnie obowiązującej umowy społecznej. Podobnie zresztą jak zasady, fundamentalne cele i wartości państwa prawnego odzwierciedlone w Konstytucji RP.

Niestety, od kilku lat w naszym kraju narusza się fundamentalne zasady systemu prawa Unii Europejskiej, w tym ochrony praw człowieka niezależnie od wieku uczestnika postępowania karnego.

Polska nie dopełniła obowiązku transpozycji w wyznaczonym terminie (do 27 listopada 2016 r.), dyrektywy 2013/48/UE z 2 października 2013 r. w sprawie prawa dostępu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament