Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ściganie zarządu za podatki firmy musi być rozważniejsze

15 maja 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Dla uniknięcia odpowiedzialności za długi spółki osoba obowiązana do zgłoszenia upadłości może wskazać na zdarzenia świadczące, że zaniechanie tego wniosku nie było zawinione.

Polskie prawo podatkowe w przypadku osób prawnych przewiduje możliwość przeniesienia odpowiedzialności za ich zaległe podatki na zarząd. I fiskus chętnie z tej możliwości korzysta. Jest to jednak sytuacja, która wymaga spełnienia określonych warunków i urzędnicy muszą o tym pamiętać. A jeszcze wyżej poprzeczkę przy stosowaniu tej procedury zawiesił skarbówce Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z najnowszych wyroków z 29 lutego 2024 r.

Długi w VAT i PIT

Sprawa dotyczyła prezesa spółki z o.o., którego fiskus ścigał za jej zadłużenie w VAT i PIT. W obu instancjach doszedł do przekonania, że zostały spełnione warunki do zastosowania procedury z art. 116 ordynacji podatkowej. Nie dopatrzył się też po stronie prezesa przesłanek uwalniających go od odpowiedzialności.

Mężczyzna nie zgadzał się z takim rozstrzygnięciem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament