Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajne sprawy sędziego Szmydta

15 maja 2024 | Pierwsza strona | Agata Łukaszewicz Aleksandra Tarka

Od 2018 r. Tomasz Szmydt, który uciekł na Białoruś, brał udział w 37 sprawach dotyczących informacji niejawnych i poświadczeń bezpieczeństwa.

Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś, w WSA w Warszawie pozostawił po sobie ok. 1100 zakończonych spraw – stwierdził Dariusz Korneluk, prokurator krajowy. Tylko 37 z nich dotyczy informacji niejawnych i poświadczeń bezpieczeństwa. Wszystkim przygląda się teraz prokuratura.

– Na razie jednak nie widać powodów do ich wznowienia. Był sędzią, to orzekał. Ze sprawami, które rozpoczął lub zostały mu dopiero przydzielone, problemu nie będzie, zajmą się nimi inni sędziowie – mówi sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nawacka z NSA.

W 2023 r. Tomasz Szmydt był członkiem składów orzekających tylko w dwóch sprawach dotyczących poświadczeń bezpieczeństwa, przy czym w żadnej nie był sędzią sprawozdawcą. Biorąc pod uwagę wszystkie sprawy rozpoznawane przez Wydział II, te, w których mamy do czynienia z informacjami niejawnymi, stanowią bardzo mały ułamek – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” sędzia Ewa Marcinkowska, która orzeka w Wydziale II WSA w Warszawie.

Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament