Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

15 maja 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Karina Knorps-Tuszyńska

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 2187; dalej: ustawa) podmiot, który doprowadzi do szkody w środowisku, jest zobowiązany do podjęcia działań w celu ograniczenia tej szkody, zapobieżenia kolejnym szkodom i negatywnym skutkom odczuwalnym przez ludzi i przyrodę, w tym natychmiastowego skontrolowania, powstrzymania, usunięcia lub ograniczenia zanieczyszczeń.

Art. 3 tej ustawy precyzuje, że do działalności stwarzającej ryzyko w środowisku zalicza się m.in. produkcję, przetwarzanie, składowanie, uwalnianie do środowiska oraz transport substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych przez przedsiębiorców, ale i działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości czy zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Do szkody w środowisku mogą zatem doprowadzić jednostki organizacyjne gmin, jak np. miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania.

Ustawa odnosi się do szkód popełnionych wskutek działalności podmiotu korzystającego ze środowiska stwarzającej ryzyko szkody w środowisku. Do takich szkód można zaliczyć np. zanieczyszczenie gleby metalami ciężkimi, wyciek substancji chemicznych wskutek wypadku komunikacyjnego, zniszczenie chronionych siedlisk czy zanieczyszczenie wód w wyniku niewłaściwych praktyk rolniczych.

Robert Stańko, prezes Klubu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament