Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy

15 maja 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Cyberprzestępcy w ciągu ostatniej dekady zmienili sposoby ataków na osoby i firmy użytkujące globalną sieć – wynika z raportu CERT Orange Polska. Są coraz bardziej wyrafinowani
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Cyberprzestępcy w ciągu ostatniej dekady zmienili sposoby ataków na osoby i firmy użytkujące globalną sieć – wynika z raportu CERT Orange Polska. Są coraz bardziej wyrafinowani

W tym roku CERT Orange Polska opublikował dziesiątą edycję raportu poświęconego cyberbezpieczeństwu w polskim internecie. Co zmieniło się w ciągu dekady i jakie są prognozy?

– Dziesięć lat minęło błyskawicznie, a krajobraz cyberzagrożeń zmienił się całkowicie. Od prostego spamu – niechcianych wiadomości zapychających naszą elektroniczną pocztę – do wszechobecnej socjotechniki, wysublimowanych kampanii phishingowych i agresywnych ataków na infrastrukturę krytyczną – pisze Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska w otwarciu dziesiątej edycji Raportu CERT Orange Polska.

– Dokładnie dziesięć lat temu mierzyliśmy się z atakiem na dziesiątki tysięcy modemów polskich internautów i czasowym wyłączeniem dostępu do sieci zainfekowanych urządzeń. To zagrożenie dało początek naszej CyberTarczy i zmotywowało nas do podzielenia się z wami tym, co robimy dla bezpieczeństwa w internecie – przypomina menedżerka.

Tarcza chroni miliony

Według niej, przez dekadę zmieniło się podejście telekomu do obrony przed cyberzagrożeniami. CERT Orange Polska włączył do niej sztuczną inteligencję (AI) oraz nieustannie śledzi i analizuje, co dzieje się w sieci. Wszystko, by zapewnić użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ostatni raport CERT Orange Polska mówi m.in., kto i jak dziś atakuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament