Czas na morskie farmy wiatrowe
Transformacja energetyczna Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem obywateli. Jedną z najbardziej obiecujących technologii są morskie farmy wiatrowe.
Wybuch wojny w Ukrainie przyspieszył wysiłki Unii Europejskiej na rzecz transformacji energetycznej. – Transformacja energetyczna oznacza wolność energetyczną. Oznacza to, że żaden kraj trzeci nie może nami manipulować – podkreśliła podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Kadri Simson, komisarz UE ds. energii. Wskazała też, że Europa wreszcie poluzowała więzy z Rosją, jeżeli chodzi o sektor energetyczny.
Podczas wystąpienia otwierającego debatę na temat sektora energii w Europie Centralnej unijna komisarz zwróciła uwagę na konieczność dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. – Szybsze wdrażanie energii odnawialnej jest nie tylko dobre dla planety, ale też gwarantuje większą przystępność cenową i zapewnia większe bezpieczeństwo ekonomiczne dla naszych obywateli – oceniła.
Przypomniała też, że od 2019 roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej poczyniły znaczące postępy w zakresie mocy zainstalowanej OZE, całkowite wdrożenie energii odnawialnej wzrosło bowiem o 75 proc. Wynika to w dużej mierze z wykorzystania energii słonecznej. Kadri Simson, doceniając rolę fotowoltaiki w zwiększeniu udziału OZE w miksie energetycznym, stwierdziła jednak, że region powinien zwrócić uwagę również na inne źródła energii. – W szczególności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta