Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawy tajne to mały ułamek wpływu

15 maja 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Od 2018 r. Tomasz Szmydt brał udział w 37 sprawach dotyczących informacji niejawnych i poświadczeń bezpieczeństwa – tłumaczy sędzia Ewa Marcinkowska, która orzeka w Wydziale II WSA w Warszawie.

W ilu sprawach, w jakich orzekał w II Wydziale Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie były sędzia Tomasz Szmydt, miał dostęp do tzw. informacji niejawnych?

Tomasz Szmydt w całym okresie orzekania w Wydziale II warszawskiego WSA był sędzią sprawozdawcą w 17 sprawach, których akta znajdowały się w kancelarii tajnej. Z tego 11 z tych spraw dotyczyło poświadczeń bezpieczeństwa, ale odnosiło się to tylko do czterech osób.

Dlaczego?

Miało to związek z sytuacją procesową. W stosunku do jednej osoby wydanych zostało sześć decyzji cofających różne poświadczenia bezpieczeństwa. Kolejnych dwóch skarżących kwestionowało po dwie decyzje o odmowie wydania poświadczeń bezpieczeństwa, a jedna osoba jedną taką decyzję. W związku z tym w sumie sprawy te dotyczyły czterech osób, ale z uwagi na to, że skarżonych było 11 decyzji, musiały być zarejestrowane pod osobnymi 11 sygnaturami.

I to były te sprawy, w których Tomasz Szmydt jako sędzia sprawozdawca miał dostęp do tajnych danych?

Tak, w tych 17 sprawach Tomasz Szmydt korzystał z kancelarii tajnej jako sędzia sprawozdawca. Z tego 11 spraw dotyczyło poświadczeń bezpieczeństwa, a ponadto chodziło jeszcze o dwie sprawy dotyczące dostępu do informacji publicznej, w których organy, przekazując nam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12873

Wydanie: 12873

Spis treści
Zamów abonament