Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa kontrowersyjna teza Sądu Najwyższego

19 czerwca 2024 | Rzecz o prawie | Daniela Wybrańczyk

Czy zdrada małżonka uzasadnia ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Od zasady tej istnieje jednak wyjątek, ponieważ z „ważnych powodów” każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Wskazuje się, że ustalenie nierównych udziałów jest dopuszczalne w razie wystąpienia dwóch przesłanek: przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu oraz istnienia „ważnych powodów”. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie i pozostają w takim wzajemnym stosunku, że żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy, a jednocześnie nawet różny stopień przyczynienia nie stanowi samodzielnej podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli nie przemawiają za tym „ważne powody”.

Ważne powody

Do tej pory w zasadzie bezspornie przyjmowano, że uzasadnione jest ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym w wypadku zawinionego przyczynienia się małżonka do powstania tego majątku w mniejszym stopniu, niżby to wynikało z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12902

Wydanie: 12902

Spis treści
Zamów abonament