Czy wolno dać dziecku klapsa?
Rodzic, który będzie powoływał się na nieświadomość, że fizyczne skarcenie dziecka jest niezgodne z obowiązującym prawem, nie uniknie odpowiedzialności karnej.
Ustawa z 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego art. 961, który ustanowił całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Odnosi się on do wszelkich form karcenia dzieci służących wymuszaniu ich posłuszeństwa poprzez naruszenie nietykalności cielesnej.
Wprowadzenie do porządku prawnego absolutnego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci jest oceniane pozytywnie przez zdecydowaną większość przedstawicieli doktryny. Życie dostarcza wielu dowodów, że przemoc rodzi przemoc, a jej stosowanie nie służy rozwiązywaniu rzeczywistych problemów wychowawczych.
Klaps a kara cielesna
Niewątpliwie klaps jest przejawem słabości rodziców, którzy nie chcą lub nie potrafią prowadzić dialogu ze swoimi dziećmi. Wszelkie akty przemocy rodziców powinny być eliminowane, także przez prawo karne. Ta niewątpliwie słuszna konstatacja musi nieuchronnie doprowadzić do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy wskutek wprowadzenia przedmiotowego zakazu rodzic karcący dziecko tzw. klapsem dopuszcza się przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej, tj. występku stypizowanego w przepisie art. 217 kodeksu karnego.
W doktrynie prezentowane są poglądy, że odpowiedzialność karna za karcenie dzieci aktualizuje się dopiero z chwilą przekroczenia granic kontratypu wyznaczonego treścią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta