Należy chronić znak Czerwonego Krzyża
Czerwony Krzyż to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków świata. Nie każdy jednak może się nim posługiwać na własną rękę.
Po 24 lutego 2022 r. Polacy ruszyli na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Niestety, podczas tego wzmożenia społecznego zauważyliśmy, że wielu używało znaku Czerwonego Krzyża. Ludzie oklejali nim samochody, budynki, paczki, a nawet sami dekorowali się tym wyjątkowym symbolem. Polski Czerwony Krzyż stojący na straży odpowiedniego wykorzystania znaku w Polsce patrzył na to wszystko z niepokojem. Znak Czerwonego Krzyża, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie, jest na arenie międzynarodowej prawnie chroniony przez konwencje genewskie z 1949 r., a w kraju przez ustawę o PCK z 1964 r. Nie można stosować tego arcyważnego znaku na własną rękę.
Dlaczego? Wyobraźmy sobie konkretną sytuację, gdy jakaś osoba potrzebująca natychmiastowej pomocy medycznej widzi znak Czerwonego Krzyża na samochodzie. Resztkami sił zbliża się do oznakowanego pojazdu, aby ratować własne zdrowie i życie. Ale nie znajduje tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta