Król jest nagi (1)
O formularzach uzasadnień wyroków w sprawach karnych raz jeszcze.
W „Rzeczpospolitej” z 11 oraz 25 października zeszłego roku, w dodatku „Sądy i prokuratura” ukazał się dwuczęściowy artykuł mojego autorstwa ,,Sprawiedliwość z formularza” traktujący o formularzach uzasadnień wyroków w sprawach karnych wprowadzonych ponad cztery lata temu w art. 99 a § 1 kodeksu postępowania karnego. Zdecydowanie krytyczna ocena tego rozwiązania bazowała głównie na moich osobistych doświadczeniach, rozmowach w lokalnym środowisku prawniczym, a także lekturze orzecznictwa i doktryny.
W artykule postulowałem zmiany legislacyjne. Pierwszym etapem działań zmierzających do ewentualnej zmiany prawa była ogólnopolska ankieta w środowisku prawniczym przeprowadzona jako wspólne przedsięwzięcie mojej skromnej osoby i wielu popierających mnie sędziów, adwokatów i prokuratorów oraz Naczelnej Rady Adwokackiej. Przed zaprezentowaniem jej wyników warto odnotować, że nie była pierwszą ankietą dotyczącą formularzy uzasadnień przeprowadzoną w Polsce.
Nie krępować sędziów formą
„Uzasadnienia formularzowe: doświadczenia i perspektywy” – to jeden z tematów konferencji „W poszukiwaniu optymalnego modelu uzasadnienia orzeczenia sądu”, zorganizowanej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, która odbyła się 21 i 22 września 2021 r. w Lublinie. W badaniu pod tym samym tytułem pytano w ankietach, jak sędziowie oceniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta