Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybka jazda cudzoziemców

19 czerwca 2024 | Kraj | Grażyna Zawadka
Z danych policji wynika, że spośród obcokrajowców to goście z Ukrainy i Białorusi najczęściej łamią u nas przepisy drogowe PAP/Darek Delmanowicz
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz
źródło: Rzeczpospolita
Z danych policji wynika, że spośród obcokrajowców to goście z Ukrainy i Białorusi najczęściej łamią u nas przepisy drogowe PAP/Darek Delmanowicz

Do co trzecigo wypadku z winy obcokrajowców dochodzi przez nadmierną prędkość. Kierowcy spoza Unii Europejskiej fotoradarów się nie boją, ich mandaty lądują w koszu.

Łącznie ponad 5 tys. wypadków i 600 zabitych – to bilans obecności zagranicznych kierowców na naszych drogach za ostatnie sześć lat lat (od 2018 do 2023 r.) – wynika z danych dla „Rz” zebranych przez Komendę Główną Policji. W przeciwieństwie do rodzimych kierowców, których do zdjęcia nogi z gazu „zmotywowały” wysokie kary, zagranicznych ta represja nie dotknęła. Wypadki powodują głównie przez zbyt szybką jazdę, mandaty płacą rzadko.

„Gaz do deski”

W 2018 r. cudzoziemscy kierowcy spowodowali 782 wypadki ze 111 ofiarami, w dwóch kolejnych latach i zdarzeń, i zabitych było mniej. Pogorszyło się w 2021 r. – zginęły 104 osoby i co szósty wypadek był śmiertelny.

Jednak skok nastąpił po wybuchu wojny w Ukrainie i napływie do Polski fali uchodźców z tego kraju. Liczba wypadków wzrosła z 697 w 2022 r. do 1146 w ubiegłym, ze 115 ofiarami (skala w ubiegłym roku była zbliżona).

– W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wypadków wzrosła o połowę, tymczasem po wybuchu wojny – rok do roku – o blisko 65 proc. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12902

Wydanie: 12902

Spis treści
Zamów abonament