AI u drzwi biznesu i finansów. Ile wydają firmy?
Wprawdzie z analiz wynika, że 47 proc. przedsiębiorstw przeznaczy na rozwój generatywnej AI (GenAI) mniej niż 5 proc. budżetu cyfrowego, ale reszta wyda znacznie więcej, a sektor finansowy będzie w czołówce.
Jak wynika z analizy firmy badawczej Deloitte, według polskich dyrektorów finansowych redukcja kosztów jest najczęściej oczekiwaną korzyścią zastosowania GenAI. Ponadto niemal 2 tys. liderów biznesowych i technologicznych, przebadanych przez Deloitte, wskazuje, że innymi najczęściej spodziewanymi benefitami z wprowadzanych zmian w związku z implementacją generatywnej sztucznej inteligencji pozostaje wzrost produktywności i efektywności. Już 27 proc. przedsiębiorstw oraz 7 na 10 organizacji najbardziej zaawansowanych w procesie adopcji AI odniosło korzyści w tym obszarze.
Aż siedemdziesiąt sześć procent firm ankietowanych przez Strand Partners w zleconym przez Amazon Web Services badaniu „Unclocking Europe’s AI potential” uznało, że bez nowych technologii mieliby problem z codziennym funkcjonowaniem. Wskazuje to na rosnącą adaptację technologiczną polskiego biznesu. Co więcej, dziewięćdziesiąt procent ankietowanych w tym samym badaniu zadeklarowało, że technologie cyfrowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta