Umowa konsorcjum – obowiązki, udziały, odpowiedzialność i zasady ponoszenia kosztów
Konsorcjum pozwala na wykorzystanie potencjału każdego z konsorcjantów, tak aby możliwa była realizacja przedsięwzięcia. Wspólnie odnoszą oni korzyści, ale również wspólnie ponoszą ryzyko związane z realizacją przedsięwzięcia.
Umowa konsorcjum to umowa nienazwana, która nie została uregulowana w kodeksie cywilnym ani w innej ustawie. Umowa konsorcjum stanowi porozumienie pomiędzy stronami w związku z realizacją wspólnego przedsięwzięcia. Strony umowy mogą swobodnie ukształtować treść umowy konsorcjum, zgodnie z zasadą swobody umów. Przy czym, członkowie konsorcjum powinni w taki sposób przygotować tę umowę, aby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego).
1. Czym jest konsorcjum?
Konsorcjum to umowa zawierana pomiędzy dwoma lub większą liczbą podmiotów w celu wspólnej realizacji umówionego przedsięwzięcia. Stronami umowy mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Strony zawierają tego rodzaju umowę w celu realizacji dużych projektów. Konsorcjum jest wykorzystywane najczęściej w przypadku wykonywania większych przedsięwzięć gospodarczych (np. budowa osiedla mieszkaniowego, czy budowa infrastruktury drogowej). Konsorcjum umożliwia realizację przedsięwzięcia, którego nie mogłaby zrealizować samodzielnie każda ze stron umowy konsorcjum. Konsorcjum umożliwia posiadanie wymaganych zasobów ludzkich, kapitału, zaplecza technicznego do realizacji przedsięwzięcia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta