Sygnaliści – procedura zgłoszeń wewnętrznych w grupie kapitałowej
Wszystkie podmioty z grupy mogą mieć wspólną procedurę w części dotyczącej przyjmowania zgłoszeń. Czy dotyczy to także kanałów dokonywania zgłoszeń oraz procedury działań następczych?
25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów („Ustawa”), z tym że niektóre z jej przepisów o zgłoszeniach do właściwych organów publicznych (zgłoszenia zewnętrzne) zaczną obowiązywać 25 grudnia 2024 r. Ustawa wdraża do krajowego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii („Dyrektywa”).
Jakie obowiązki nakłada ustawodawca?
Czasu na dostosowanie się do wymogów Ustawy nie jest dużo a wątpliwości wiele. Ustawa, co do zasady, znajduje zastosowanie do podmiotów prawnych, dla których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Należy przyjąć, że podmioty te są zobowiązane do:
1) ustanowienia kanału dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa (por. literalne brzmienie art. 8 Dyrektywy) oraz
2) wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych (art. 24 ust. 1 w zw. z art. 1 pkt 3 Ustawy), na którą składają się:
a. wewnętrzna procedura (regulamin) dokonywania (przyjmowania) zgłoszeń naruszeń prawa oraz
b. wewnętrzna procedura działań następczych.
Uwypuklenie odróżnienia w ramach tak nazwanej przez Ustawę procedury jej dwóch wskazanych wyżej części oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta