Finansowanie publiczne – jakie korzyści i jakie zagrożenia dla firm?
Przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy publicznej w różnych formach: bezzwrotnych dotacji, pożyczek i kredytów o preferencyjnym oprocentowaniu, dopłat czy zwolnień podatkowych. Na co powinni zwracać uwagę, by uniknąć problemów?
Przedsiębiorcy szukają wsparcia dla prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w postaci dodatkowych środków finansowych na realizację inwestycji czy projektów badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorstwa chętnie korzystają zatem z oferowanej przez państwo pomocy publicznej w różnych formach: bezzwrotnych dotacji, pożyczek i kredytów o preferencyjnym oprocentowaniu, dopłat czy zwolnień podatkowych. Pomoc publiczna stanowi bowiem korzyść ekonomiczną, której przedsiębiorstwo nie uzyskałoby w normalnych warunkach rynkowych. Pomoc ta może pochodzić ze źródeł krajowych – budżetu państwa lub zagranicznych np. funduszy europejskich. Państwo oferuje pomoc publiczną dla przedsiębiorstw, gdyż jest to jeden z efektywnych instrumentów polityki gospodarczej państwa, który ma wspierać rozwój obszarów czy branż istotnych z perspektywy rozwoju kraju czy regionu lub chronić je przed skutkami zdarzeń nadzwyczajnych czy klęsk żywiołowych.
Czy zawsze korzystanie z finansowania publicznego stanowi stuprocentową korzyść dla przedsiębiorcy? Jakie czyhają na nich zagrożenia w związku z korzystaniem ze środków publicznych?
Korzyści
Korzyść dla przedsiębiorcy wydaje się być oczywista: pozyskanie dodatkowych środków czy to w postaci gotówkowej (bezzwrotne dotacje, dopłaty), zmniejszenia obciążeń podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta