Jakim ograniczeniom podlegają zdrowotne aplikacje mobilne?
Każdego roku pojawiają się nowe aplikacje mobilne, w tym zdrowotne i tzw. wellness. Kiedy aplikacja mobilna zostanie uznana za wyrób medyczny, a kiedy tylko za aplikację lifestyle’ową? I jakie wiążą się z tym ograniczenia?
W zależności od przeznaczenia aplikacji, niektóre z nich stanowią wyroby medyczne, czyli produkty regulowane. Poza wyrobami medycznymi, występują również aplikacje telemedyczne (służące do pośredniczenia w kontakcie z osobami wykonującymi zawód medyczny) i aplikacje wyłącznie lifestyle’owe, które nie podlegają przepisom odmiennym niż „zwykłe” aplikacje mobilne. Każda aplikacja, niezależnie od jej kwalifikacji musi spełniać przepisy RODO (omówione w poprzednim artykule) oraz przepisy regulujące prawa konsumenta.
Poniżej skupiamy się na szczególnych regulacjach dotyczących wyrobów medycznych. W kolejnym artykule z serii będziemy natomiast omówimy przepisy o cyberbezpieczeństwie.
1. Jak aplikacja może być wyrobem medycznym?
Choć „wyrób medyczny” kojarzy się z namacalnym produktem, jak ciśnieniomierz, wózek inwalidzki, czy aparat usg, definicja wyrobu medycznego obejmuje również oprogramowanie. O zakwalifikowaniu oprogramowania jako wyrób medyczny, decydujące jest jego przeznaczenie; co istotne, oprogramowanie nie musi bezpośrednio oddziaływać na ciało człowieka, żeby zostać zakwalifikowanym jako wyrób medyczny. Aplikacja będzie wyrobem medycznym przede wszystkim, jeżeli jej przeznaczeniem według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta