Renta wdowia od 2025 roku. Nie wszyscy ją dostaną
Wyższe świadczenia dla wdów i wdowców czekają jeszcze tylko na podpis prezydenta.
Pomysł tzw. renty wdowiej jest coraz bliższy wprowadzenia. Ustawa, która reguluje tę kwestię, czeka już tylko na podpis prezydenta. Obecnie, gdy umiera jeden z małżonków emerytów, drugi może przejąć po nim 85 proc. świadczenia lub pozostać przy swoim.
Ustawa przewiduje natomiast odstępstwo od zasady jednej wypłaty. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej uważa, że dobrze, iż stosowanie nowych regulacji ograniczone zostało do osób, które utraciły partnera na późnym etapie życia. Takim ludziom trudniej jest bowiem dostosować się do nowej sytuacji niż młodszym, więc muszą uzyskać dodatkową pomoc finansową ponad to, co wszystkim oferuje renta rodzinna. Renta wdowia, choć w nieco większej części, ma zrekompensować stratę w aspekcie finansowym. Tomasz Lasocki postulowałby jednak, aby wiek owdowienia, który jest warunkiem nabycia tego świadczenia, był ten sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta