Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie tylko dla dłużnika
Wierzyciel swoim działaniem może doprowadzić do czasowego wyłączona z obrotu gospodarczego nieuczciwych dłużników. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej orzeczony przez sąd może także stanowić punkt wyjścia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od osób, które pośrednio przyczyniły się do powstania uszczerbku majątkowego po stronie wierzyciela.
Niezłożenie wniosku o głoszenie upadłości we właściwym terminie jest okolicznością piętnowaną przez ustawodawcę. Zaniechanie w tym zakresie obarczone jest sankcjami cywilnymi. Co istotne, skutki niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie mogą dotknąć nie tylko samego dłużnika.
Jak jest cel zakazu?
Instytucja zakazu prowadzenia działalności gospodarczej stanowi jedną z regulacji objętych ustawą prawo upadłościowe (p.u.). Instytucja ta realizuje dwa podstawowe cele. Pierwszym, jest czasowe wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nierzetelnych dłużników, którzy swoim postępowaniem (działaniem lub zaniechaniem) narazili innych uczestników tego obrotu na straty finansowe lub też dłużników, którzy w sposób niekorzystny oddziaływali na przebieg postępowania upadłościowego. Drugim celem instytucji zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest wymierzenie wspomnianym dłużnikom sankcji cywilnej. Przybiera ona postać ograniczenia podstawowego prawa (podstawowej swobody) jakim jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej czy też możliwość sprawowania określonych funkcji związanych z uczestnictwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta